ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ “ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940”

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                        ΑΛΜΥΡΗ  24/10/2023

ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΕΟΡΤΑΣΜΟΥ

ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ «28ηςΟκτωβρίου 1940 »

ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ  ΓΑΛΑΤΑΚΙΟΥΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ

Α) ΓΕΝΙΚΑ

1. Γενικός σημαιοστολισμός των Δημοσίων κτηρίων και των ιδιωτικών οικιών και καταστημάτων όλων των Κοινοτήτων του Δήμου από τις 8:00 το πρωί της 26ηςΟκτωβρίου μέχρι τη δύση του ηλίου της 28ηςΟκτωβρίου 2023.

2. Φωταγώγηση όλων των καταστημάτων του δημοσίου και όλων των οικισμών των Κοινοτήτων του Δήμου κατά τις βραδινές ώρες της 26ης , 27ης και της 28ηςΟκτωβρίου 2023.

Β) Το Σάββατο 28ηΟκτωβρίου

– Ώρα 10:00 θα τελεστεί δοξολογία στον Ιερό Ναό Μετάστασης της Θεοτόκου Αλμυρής.

– Επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο των Ηρώων.

– Κατάθεση στεφάνων.

– Πανηγυρικός της ημέρας από την καθηγήτρια Αγγλικών του Δημοτικού Σχολείου Αλμυρής κ. Θανοπούλου Χριστίνα – Ιωάννα.

– Ενός λεπτού σιγή.

– Εθνικός Ύμνος.

– Ώρα 11:00 π.μ. παρέλαση των μαθητών του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Αλμυρής στον παραλιακό δρόμο της Αλμυρής.

– Υπεύθυνη παρέλασης η καθηγήτρια φυσικής αγωγής του δημοτικού σχολείου κ Σταυροπούλου Δήμητρα.

– Παρουσίαση παραδοσιακών χορών από τους μαθητές του Δημοτικού σχολείου της Αλμυρής.

– Λήξη τελετής.

Τελετάρχης ορίζεται η υποδιευθύντρια του Δημοτικού Σχολείου Αλμυρής κ. Σάκουλη Γεωργία.

Γ) ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

Παρακαλούνται να παρευρεθούν:

1. Οι Ιερείς των Ενοριών της Κοινότητας Γαλατακίου.

2. Οι Αντιδήμαρχοι του Δήμου Κορινθίων.

3. Ο Πρόεδρος της Κοινότητας Γαλατακίου.

4. Οι Σύμβουλοι της Κοινότητας Γαλατακίου.

5. Οι Διευθυντές και το εκπαιδευτικό προσωπικό όλων των σχολείων της Κοινότητας Γαλατακίου.

6. Οι Πρόεδροι Γεωργικών Συνεταιρισμών.

7. Οι Πρόεδροι Αθλητικών Σωματείων και Συλλόγων.

8. Όλοι οι πολίτες της Κοινότητας Γαλατακίου.

Δ) ΛΗΠΤΕΑ ΜΕΤΡΑ

1. Η Ενορία του Ιερού Ναού που θα γίνει η δοξολογία παρακαλείται να φροντίσει τα σχετικά.

2. Ο Πρόεδρος της Κοινότητας Γαλατακίου παρακαλείται να φροντίσει για την υλοποίηση όλου του προγράμματος.

Ο Δήμαρχος Κορινθίων

Βασίλειος Νανόπουλος