” Η κίνηση δίνει Ζωή”

<<10η   Πανελλήνια  Ημέρα  Σχολικού  Αθλητισμού-  Ευρωπαϊκή  Ημέρα  Σχολικού Αθλητισμού 2023>>

Κοινό σύνθημα <<Η Κίνηση δίνει Ζωή>>

Την Τρίτη 3/10/2023, επισκεφθήκαμε τις αθλητικές εγκαταστάσεις του SPORTCAMPστο Λουτράκι, προκειμένου οι μαθητές μας να συμμετάσχουν σε ένα οργανωμένο πρόγραμμα αθλητικών δράσεων και δραστηριοτήτων, ώστε  να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου.

Τα παιδιά μας έτρεξαν, έπαιξαν, διασκέδασαν με την ψυχή τους, υιοθετώντας το κοινό σύνθημα<<Τρέχω για το ΕΥ>>.

ΕΥζειν -ΕΥτυχία- ΕΥσυνειδησία- ΕΥ αγωνίζεσθαι- ΕΥθύνη- ΕΥγένεια-ΕΥημερία- ΕΥρωστία, αξίες των οποίων η επιρροή είναι απαράμιλλη στη βελτίωση της κοινωνίας μας.

Τα παιδιά τρέχουν , αθλούνται για να υπενθυμίσουν σε όλους μας ότι όλα τα παραπάνω είναι η επιδιωκόμενη στάση ζωής που πρέπει να κατακτάται με προσπάθεια, στοχοπροσήλωση και ηθική ακεραιότητα.