4 Απριλίου-Πανελλήνια ημέρα Φιλοζωίας

Η σημερινή ημέρα αφιερωμένη για την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών μας σχετικά με τη συμπεριφορά μας απέναντι στα ζώα, η ανάπτυξη της φιλοζωίας και η εκμάθηση της υπεύθυνης κηδεμονίας ζώου συντροφιάς αποτελούν αξιακές διαστάσεις του πολιτισμού μας και υποδηλώνουν την ποιότητα και το επίπεδο της κουλτούρας μας, γιατί η σχέση του ανθρώπου με τα ζώα είναι διαχρονική, αυθεντική, μια πρωταρχική σχέση, υπαγορευμένη από την ίδια τη φύση, εφόσον από την αρχή της ανθρώπινης ιστορίας συμπορευόμαστε με τα ζώα και είμαστε φιλοξενούμενοι στον πλανήτη Γη μαζί με εκατομμύρια άλλες μορφές ζωής, τις οποίες οφείλουμε να σεβόμαστε και να προστατεύουμε.

Αγαπάμε τα ζώα!! Δημιουργούμε πολιτισμό!!

Δράσεις που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας !

Στ΄ τάξη

Σήμερα, οι μαθητές της Στ΄ τάξης πραγματοποίησαν ένα ιδιαίτερο αφιέρωμα στην Πανελλήνια Ημέρα Φιλοζωίας. Μέσα από αυτό το εκπαιδευτικό γεγονός, είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν τη σημασία της φιλοζωίας και να ευαισθητοποιηθούν σχετικά με την προστασία των ζώων αλλά και την προσφορά τους.

Δραστηριότητες από τους μαθητές της Στ΄ τάξης