Καλή Σχολική Χρονιά

Αγαπητοί γονείς/ κηδεμόνες,

«Η συνέχιση της λειτουργίας των σχολείων κατά τη διάρκεια της πανδημίας, είναι εξαιρετικά σημαντική. Η παρουσία των παιδιών στο σχολείο, ιδιαίτερα αυτών που είναι μικρής ηλικίας, είναι απαραίτητη και δεν μπορεί να αντικατασταθεί με την αποκλειστική εξ αποστάσεως ηλεκτρονική διδασκαλία. Η παρουσία στο σχολείο είναι σημαντική για την εκπαιδευτική διαδικασία, την απόκτηση νέων γνώσεων και την ανάπτυξη δεξιοτήτων», αναφέρει ο ΕΟΔΥ.

«Επιπλέον, οι δημιουργικές σχέσεις με τους συμμαθητές και τους διδάσκοντες, η συμμετοχή στο παιχνίδι και τις αθλητικές δραστηριότητες έχουν μεγάλη σημασία για την κοινωνική και συναισθηματική ολοκλήρωση των παιδιών και των εφήβων, τη σωματική και ψυχική τους υγεία. Η πλήρης λειτουργία του σχολείου είναι σημαντική και για τους εργαζόμενους γονείς που έτσι έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν στην παραγωγική διαδικασία. Η έναρξη της σχολικής χρονιάς γίνεται με πλήρη λειτουργία των σχολείων»,

ΒΑΣΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ

Ο ΕΟΔΥ δίνει χρηστικές οδηγίες για την αντιμετώπιση πιθανών καταστάσεων στο σχολείο, όπως για παράδειγμα τι μπορεί να κάνει το παιδί :

• Κρατάμε αποστάσεις  μεταξύ μας
  • Πλένουμε πολύ καλά τα χέρια μας, τουλάχιστον για 20 δευτερόλεπτα (είτε με σαπούνι και νερό ή με αντισηπτικό διάλυμα)
  • Φοράμε σωστά την κατάλληλη προστατευτική μάσκα όσο βρισκόμαστε εντός του σχολείου (αναλυτικές οδηγίες θα δώσουμε από κοντά στους μαθητές, θα τους εκπαιδεύσουμε  στη χρήση της)
  • Προσπαθούμε όσο είναι δυνατόν να μην ακουμπάμε το πρόσωπό μας
  • Δε μοιραζόμαστε τα αντικείμενά μας με τους συμμαθητές μας (μολύβια, γόμες κλπ)
  • Αν χρειάζεται να βήξουμε ή να φτερνιστούμε βάζουμε μπροστά τον αγκώνα μας ή κάποιο χαρτομάντιλο.
  • Δε μοιραζόμαστε το πρωινό μας και πίνουμε νερό μόνο από το προσωπικό μπουκάλι μας.
  • Δε φέρνουμε κανένα παιχνίδι από το σπίτι στο σχολείο
  • Φροντίζουμε να κρατάμε τα παιδιά στο σπίτι όταν εκδηλώσουν οποιοδήποτε σύμπτωμα που είναι συμβατό με αυτά του COVID-19 (πυρετός, βήχας, δυσκολία στην αναπνοή, μυαλγίες, ρίγος, πονοκέφαλος, δυσκαταποσία, ρινική καταρροή, ναυτία/εμετός, κοιλιακός πόνος, διάρροια).
  • Συστήνεται από τον ΕΟΔΥ η καθημερινή θερμομέτρηση του παιδιού πριν έρθει στο σχολείο.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε και στην επίσημη ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας: Μαθαίνουμε Ασφαλείς