Εργαστήρια Δεξιοτήτων – Δημιουργώ και καινοτομώ Δημιουργική Σκέψη & Πρωτοβουλία

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων που πραγματοποιούνται τη φετινή σχολική χρονιά οι μαθητές της Στ τάξης υλοποίησαν 4 διαφορετικά προγράμματα , ένα για κάθε θεματική ενότητα.

2η Θεματική Ενότητα

Δημιουργώ και καινοτομώ Δημιουργική Σκέψη & Πρωτοβουλία

Επιχειρηματοκότητα- Αγωγή σταδιοδρομίας- Γνωριμία με τα επαγγέλματα

Τίτλος προγράμματος

Επιλέγω το επάγγελμα μου, αφού υφάνω την ταυτότητά μου

Οι μαθητές της ΣΤ Τάξης δημιούργησαν το δικό τους πορτρέτο – προφίλ εντοπίζοντας τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας τους, τις ανάγκες, τις κλίσεις , τα ενδιαφέροντα, τους στόχους, τις προτιμήσεις τους με στόχο την αυτογνωσία και τον αυτοπροσδιορισμό. Διερεύνησαν τα χαμένα επαγγέλματα, τα παρουσίασαν, πήραν συνέντευξη (ηχητική ή γραπτή ) από τους γονείς τους, οι οποίοι μίλησαν για το επάγγελμά τους και ασχολήθηκαν με τα επαγγέλματα του μέλλοντος, αφού παρακολούθησαν βίντεο με διαφορετικούς επαγγελματίες που ανέλυσαν τις ιδιαιτερότητες , τις απαιτήσεις , τα προσόντα, τις δυσκολίες του δικού τους επαγγέλματος.

Ενδεικτικές φωτογραφίες από τις δραστηριότητες των εργαστηρίων.